Autor Wątek: Pytanie o sprawy meldunkowe i świadczenia  (Przeczytany 242 razy)

Corncholio

• Nowicjusz
  • *
Pytanie o sprawy meldunkowe i świadczenia
« dnia: Luty 08, 2017, 10:28:47 pm »
Dzień dobry mam pytanie. Od paru lat mieszkam i pracuje legalnie w niemczech, moja żona studiuje w polsce i w czerwcu spodziewamy się dziecka. Nie jest ona tutaj zameldowana.
Moje pytania brzmią:
1. czy pieniążki typu Elterngeld będą wypłacane małżonce kiedy będzie pozostawała w polsce?
2. Czy może powinienem zameldować ją w niemczech?
3. Czy poprzez zameldowanie małżonki w niemczech wzrosną mi opłaty za ubezpieczenie w TK?
4. Czy powinienem od razu zameldować w niemczech dziecko które urodzi się w Polsce mimo że będzie ono pozostawało w polsce jeszcze przez okres około 4-5 miesiecy po urodzeniu?
5. od którego momentu będziemy dostawać kindergeld?

Dziękuję serdecznie za pomoc

bazyli

• Nowicjusz
  • *
Odp: Pytanie o sprawy meldunkowe i świadczenia
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2017, 12:04:23 pm »
Z tego, co mi wiadomo to na pewno będziesz miał płacone, ale musisz się przygotować na sporą papirologię. Niemcy są skrupulatni zanim zaczną wypłacać świadczenia. Nie wiem czy nie lepiej będzie dla ciebie wynająć kogoś kto by ci w tym pomógł, zaoszczędzisz czas i nerwy. A co do twoich pytań to spróbuj się skontaktować z prawnikiem np.  http://www.lexagit.pl/  jest opcja on-line więc możesz połączyć się z nim od razu, dostaniesz szczegółowe odpowiedzi i porady. Tak jest najlepiej i najszybciej.